Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Fut tekniği Dezavantajları

Fut tekniği Dezavantajları

Fut tekniği 2000 li yıllarında başında yoğun kullanılan bir teknik olmasına rağmen bazı dezavantajları nedeni ile şuan kullanımı yok denecek kadar az miktarlara ulaşmıştır. 

Fut tekniğinde saç kökü üretmek için kulak üstünden ve enseden ince bir deri parçası çıkartıyoruz. Bu deri parçası 2 cm genişliğinde uzunluğu da 25 cm civarında bir deri parçasıdır. Bu alındığında arka tarafta kalan boşluğun giderilmesi için bir dikiş durumu oluyor.

Bu işlem bir ameliyat niteliği taşıdığı için işlem sonrasında ağrı ve sızı oldukça fazla oluyordu. Ayrıca sinir uçlarının zedelenmesi de söz konusu olabiliyordu. Bu da hissizlik anlamına geliyor. Bu hissizlik uzun sürebiliyordu. Ayrıca kanama da bazı hastalar için daha fazla olabiliyordu. Bunun dışında ameliyat sonrasında dikiş alınması da söz konusu idi.

Aslında bu yukarıda anlatılan dezavantajlar da bir şekilde geçici olduğu için göz yumulabiliyordu.  Fut tekniğinin bir dezavantajı da ameliyat sonrasında kişinin kendisinde ömür boyu kalacak olan izi. Ameliyat izinin kalma nedeni alından saçlı deriyi dikmek için yapılan işlem sonrasında kalan izdir. Bu iz bazı hastalardan 2 cm kadar bile olabiliyordu. 

Fut tekniği her açıdan doktora ve hastaya külfetleri söz konusu idi. Fut tekniği günümüzde kullanılmıyor. Fut tekniğinin yerini çok daha üstün olan Fue tekniği almıştır. Yukarıda belirtilenlerin hiçbiri fue tekniğinde hastanın başına gelmez. Ameliyat iz olmadan ve ağrı sızı veya kanama olmadan rahatlıkla geçer. 

Saç ekiminde teknoloji giderek hızla ilerliyor. Yeni yöntemler ve teknikler geliştikçe siz hastalarımızın konforu ve sağlığı için araştırmalarımıza devam edeceğimizi bildirmek isteriz. 

Op Dr Ali Mezdeği

Bu Sayfa 287 kez ziyaret edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Telefon ET
WhatsApp